Reklam
Reklam
Reklam
-
Teknoloji bağımlıları için panel

Teknoloji bağımlıları için panel


Eklenme Tarihi : 6-11-2015
Teknoloji bağımlıları için panel

Teknoloji bağımlıları için panel

Küçükçekmece ilçesinin köklü kulüplerinden olan Bezirganbahçespor son yıllarda yaygınlaşana Teknoloji Bağımladığına dikkat çekmemek için panel düzenledi.

Kulüp Konferans salonunda gerçekleşen Panele Psikolojik Danışman Fehmi Özel, Bezirganbahçespor kulüp Başkanı Hayati Yolcu, Onursal Başkan Hüseyin Özgan, Futbol Genel Koordinatörü Metin Gökdağ Teknik heyet ve futbolcular katıldı. Kulüp Başkanı Hayati Yolcu yaptığı açıklamada, “Kulübümüz her yıl olduğu gibi bu yılda toplumsal duyarlık konusunda bugün Bağlan ama Bağımlı olma Teknoloji Bağımlığı konulu seminer düzenledik. Bugün sizleri bilgilendirmek için Danışman Fehmi Özel hocamız dikkatle dinlemenizi istiyorum hocamızada şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

Bezirganbahçespor Futbol Genel Koordinatörü Metin Gökdağda yaptığı konuşmasında şu sözlerine yer verdi, “Burası bir futbol kulübü ancak burada sadece bizler futbol öğretmiyoruz sizlerin derslerinizden, Aile ve Büyüklerinize karşı hal ve davranışınız iletişim kurmanıza kadar izlenimlerimizi yapıyoruz. Bu konular üzerine kulübümüzü yönetimsizde sizleri aydınlatmak ve bilgilendirmek için konular üzerine seminerler yapıyoruz bugünde Teknoloji bağımlığı üzerine Fehmi Özel hocamız sizleri aydınlatacaktır lütfen dikkatle izlemenizi istiyorum” dedi.

 

Semineri yöneten moderenatör Psikolojik Danışman Tek Bağ forma türü Fehmi Özel’de konu hakkında şu bilgilendirmeyi yaptı, “İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı hem hayatımızı kolaylaştırıyor, hem de yeni sıkıntıları beraberinde getiriyor. Yetişkinlerin uzun saatler meşgul olduğu cep telefonu, tablet, televizyon, elektronik oyunlar çağımızın kaçınılmaz zorunlulukları gibi gözükse de, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de yarattığı bağımlılıkla birlikte sakıncalar doğuruyor. Teknolojik aletlerin bağımlılık yapıcı etkileri güçlü. ‘Teknolojik bağımlılık’ denilen tanımlamada çocuk gittikçe daha çok zamanı söz konusu teknolojik aletlerle geçiriyor. Toplumsal yaşamdan kaçma, içe kapanıklık, bu aletleri kullanması anne ve babası tarafından engellendiğinde aşırı tepkiler verme gibi belirtiler psikolojik travmanın yarattığı etkiler arasında sayılabiliyor. Bu grup çocuklarda depresyon, otizm, dikkat eksikliği ve bipolar bozukluk daha fazla görülebiliyor.

 

Yüksek teknolojik hız ile gerçek hayat arasındaki farklılık çocukların davranışlarına hoşgörüsüzlük, empati yapamama, olaylar karşısında çözüm üretememe olarak yansıyor. Çocuklar zamanla agresif kişilik yapısına sahip olabiliyor. Toplumda iletişim kurmakta güçlük çeken çocuklar hayal ile gerçeği ayırt edemeyecek kadar teknolojik aletlerden etkileniyor.

Öncelikle çocukların nelerle ilgilendikleri konusunda ebeveynler bilgi sahibi olmalı. Çocuklarla daha çok iletişimde olmak ve onların ilgi duydukları alanları takip etmek güven ortamı sağlıyor. Ailelerin denetim ve gözetimini de kolaylaştırıyor. Çocukların yaşlarına göre saatler, ilgilendikleri alanlar ve içeriklerle ilgili düzenlemeler de getirilmeli.

 
Ebeveynler çocuklarına rol model olduklarını unutmamalı ve ilk önce kendileri iş dışında uzun saatler teknolojik aletlerle ilgilenmemeli. Çocuklar sanal ortamlar, şifreler ve güvenli internet kullanımıyla ilgili okul desteğini de alarak bilgilendirilmeli. Şiddet içerikli programların izlenmemesi, oyunların satın alınmaması konusunda azami dikkat gösterilmeli.

 Bilgisayarın ortak kullanım alanında olması da önemli. Bu sayede hem çocukların teknolojik aletleri kullanmaları konusunda anne ve babanın denetimi altında olmaları sağlanmış oluyor hem de bilgisayarın ortak kullanımı nedeniyle, süre konusunda kısıtlama getirilmesi kolaylaşıyor. Aile ile birlikte dışarıda geçirilecek zaman ve çocukların herhangi bir spor dalıyla uğraşması, kitle iletişim araçlarına olan ilgiyi azaltabiliyor ve çocukları daha sosyal kılıyor. Çocuklarımıza güçlü aile ve arkadaşlık bağları kazandırmalıyız ki, sanal ortamdaki hiçbir paylaşımın gerçek hayattaki paylaşımlarımızın yerine geçemeyeceğini anlamalılar. Çocukları teknolojiden uzak tutmak gerçekçi bir yaklaşım değil. Ancak anne ve babaların çocuklarına doğru bir rol model olarak, teknolojik bağımlılıktan uzak kalmaları mümkün olabilir” dedi.

 

Bu haber 2231 kez okunmuştur


YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 7566
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:54.174.43.27)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...

Aramalar :

Diğer Haberler

Günün Sözü
Gazete Manşetleri
Gazete İstanbul Oku