Reklam
Reklam
Reklam
-
Hazıroğlu’ndan ver yansın

Hazıroğlu’ndan ver yansın


Eklenme Tarihi : 3-8-2016
Hazıroğlu’ndan  ver yansın

Hazıroğlu’ndan ver yansın

Küçükçekmece İdmanyurduspor kulübü Genel Koordinatörü Sadettin Hazıroğlu, İstanbul Amatör Spor Kulüpler Federasyonu ve İstanbul İl temciliğini ağır sözlerle eleştirerek yazılı bir açıklama yaptı. Sadettin Hazıroğlu, “Öncelikle 15 Temmuz’da millete ve iradesine kahpece yapılmak istenen darbeyi kınıyor; şehitlerimize başsağlığı, yaralılara şifa,  milletimize ve devletimize böyle acılar yaşanmamasını temenni ediyorum diliyorum” dedi.

Pes edersin dediler ama etmedim

Sadettin Hazıroğlu, bu yola çıktığında kendisine “pes edersin” terkinleri olduğunu fakat asla pes etmeyip sonuna kadar mücadelelerini sürdürmeye devam edeceklerini bunda da son üç yılda alınan neticelerle birlikte başarılı olduklarını söylemeden geçemedi. Hazıroğlu, konuşmasına şöyle devam etti, “15 yıl Profesyonel liglerde futbol oynadım, Türkiye’nin birçok ilinde bulundum, futbolu bırakınca FİFA menajerliği ve UEFA B diplomalarını aldım. Yurtdışından futbolcu getirme fırsatım olmasına rağmen bunu hiç mi hiç düşünmedim. Kendi çocuklarımızı yetiştirmeyi amaçladım ve bu güne kadar da bu işte epey yol aldık. Bu anlayışla ve istek ile Amatör lige girerek bu camiaya da verebilirsek katkı biraz osun katkı sunalım dedik. Daha önce de sizin gibi düşünenler oldu, bazıları pes etti bazıları çabalıyor sistem bitmiş sende pes edersin dediler ama yine de bu işin sonunu getirmek için yılmadan çalışacağız diye kendimize hedef koyduk. Altyapıya önem vermeye çalıştık, çocuklarımız için yapılan harcamalar önemli değil ama maddi olarak da para harcadık, tesisleştik, içlerinde süper lig deneyimli bulunan UEFA sertifikalı hocalarla çalışarak futbolcu kardeşlerimin öğrenimine katkı sunmaya gayret ettik. Yönetimsel anlamda sürüyle sorunlar olduğu için bu sorunlar çözülebilir mi diye düşüncelerimizi aktaralım dedik ve bugün gelinen nokta ortadı.

Denetim Mekanizması işlemiyor

Futbol’da denetim mekanizmasının çalışmadığını gözlemlediklerini söyleyen Hazıroğlu, “U-13 Liginde 16-17 yaşında gözüken gençler oynatılıyor. İtiraz ediyoruz bankaya gerekli parayı zamanında yatırmışız, fotoğrafları çekiyoruz, dilekçemizi de veriyoruz, herkes hem fikir, gençler büyük. Hop! “U-13’e itiraz edemezsiniz”, NİYE! Cevap derhal hazır ve U-13 ligine itiraz kalktı, geçen sezon vardı bu sezon yok deniyor. U-11 ve U-12’de de itiraz yok. Bakıyorum çoğu kulüpler isyan noktasında, sahada çocukları oturtan hatta liglerden çekilenler bile var. Temsilcilik denetleme yapmayacaksa ne yapacak, burada denetim mekanizması maalesef işlemiyor. Herkes ayrı telden çalıyor ve gelinen nokta bu alanda ortadadır. Dediğim gibi kulüpler ligden çekiliyorlar. Neden; haksızlığa dayanamıyorlar, belki de kendi çocuklarının bu yapılanma ile önlerini kesiyorlar farkında değiller. Adaletsizliği ortadan kaldırmak gerekiyorsa denetimlerin arttırılması ve yanlışlara yol verilmemesi gerekiyor.

Statüler adamına göre çalışıyor

Hazıroğlu, “Yıllardır Süper Amatör Lige ligi ilk iki sırada tamamlayan takımlar direkt çıkıyor. A Takımımız Birinci Amatör ligde ikinci oldu bu hakkı kazanamadık. İlgili ve ya ilgisiz herkes Süper Amatöre ikincileri de çıkarırlar dediler. Diğer ikincilere de aynı şekilde söylenmiş, onlar da direk çıkacağız zannediyor. Toplantı yapıyoruz tüm ikinciler, TFF İl temsilcisi Ali Tanrıyaşükür ve bir İASKF yöneticisi var. Sezon başı kura çekiminde tüm kulüpler kabul etmiş statüyü statüde ikinciler play-off oynar deniyormuş o zaman itiraz etseydiniz diyor Ali Tanrıyaşükür. Çıkarıp 2013-2014 Sezonu statüsünü gösteriyoruz o zaman da statü ikinciler play-off oynar denmiş ama tüm ikincileri play-off oynatılmadan Süper Amatöre çıkarmışlardı. –ne oldu da sizin gelmenizle bu şeyler değişti anlamış değilim.

 

Toplantıda ki İASKF yöneticilerinden bazıları “benim takım o zaman ikinci oldu bizi direkt olarak Süper Amatör Lige çıkardılar” diyerek bu durumu tasdik de ediyorlardı. Baktım 2015-2016 Sezonu ikincilerine kimse İASKF asıl yönetiminde değil. Ali Tanrıyaşükür ve kendi takımı play-off oynamadan direk çıkan İASKF yöneticisi olmaz deyip önceki uygulamaları terk ederek bu sezon play-off’u oynatıyor. Üstelik kulüpler üst lige çıktıkları taktirde belediyelerden maddi destek sözü almış olmalarına rağmen. Ali Tanrıyaşükür ve İASKF yöneticisinin umurunda değil kulübe yardım geleceği, imkânların daha iyi olabileceği, gençlere bu yardımlarla daha iyi eğitim verileceği” dedi.

Bu anlayışla Profesyonellik hayal

Hazıroğlu, “Toplantıda ayrıca bir mevzu geçti akıllara zarar. Ali Tanrıyaşükür, Süper Amatöre çıkıp ne yapacaksınız, bazı takımlar çıkıyor sonra çekiliyorlar hatta bir İstanbul takımını örnek verip 3.lige çıktı şimdi borç içinde olduğunu söyleyerek kulüplere üst liglere çıkmama tavsiyesinde bulundu. Böyle bir yaklaşım ve anlayışı asla kabul etmiyoruz

Yapılmayan programlar yürütülüyor

Hazıroğlu, “Sezon başı program yapılıyor ama daha sonra 2-3 kez ya da daha fazla program değiştiriliyor. Program değişince bazı maçlar ara transfer bittikten sonra oynatılıyor ama futbolcuları düşünen yok. Bu futbolcular transfer yapamıyor, yaklaşık altı ay boş kalıyorlar. Son hafta 2.Amatör kümede son hafta 41 maç oynanmadan hükmen bitmiş. Yaz ortası ve Ramazan’a maçları sarkıtıp planlama yapamazsan olacağı bu. Bu takımlara başlangıçta puan kaybeden takımlar, kendi rakipleri hükmen galip gelince isyan ediyor haklı olarak, adalet zedeleniyor. Bu yanlışları doğruluk olarak hayata geçirmek gerekiyor.

Sahalarımızda sorunlar çok büyük

Hazıroğlu, “İASKF İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Başkanı Ali Düşmez ve ekibinin önem verdiği ve tek icraat: Yıllardır ambulans ve sağlıkçı sorunu çözüldü, anlaşma yapıldı. Merak ediyorum bu anlaşmalar kağıt üstünde mi? Sahalarda olması lazım değil mi? Bari devamlı İASKF sitesinde ambulans ve sağlık sorunu çözüldü, anlaşmalar yapıldı denmesin bari.

Temsilde adalet olmalı

Hazıroğlu, “İstanbul’da yaşayan insanların, bulunan kulüplerin suçu ne? Profesyonel lige çıkabilmek için baraj konmuş. İstanbul takımlarına kaldırılmalı hak ediyorsa bir kulüp İstanbul ya da başka bir il takımına sınır konmamalı. Sınır konacaksa da milletvekili seçimleri gibi nüfusa göre temsil hakkı getirilmeli İstanbul takımlarımıza ve diğer takımlara.

Bölgesel Lig Statüsü saçma

Hazıroğlu, “BAL Bölgesel Amatör Ligde statü her yıl değiştirilerek takımlar mağdur ediliyor; Özellikle İstanbul takımları, adı üstünde ‘SAMPİYON’ takım; 3.Lige çıkartmıyorsun saçma sapan bir statüyle. Sultangazi şampiyon olmuş oradan geçerken bayraklar her yerde, ŞAMPİYON diye kutluyor insanlar içimden diyorum nerden bilsinler garabet bir statü var diye. Televizyonda spiker Kocaelispor şampiyon oldu 3.Lige çıktı diyor elense şok olacak belki o spiker ve statüyü bilmeyen ama mantıkla düşünen insanlardan bazıları. Ama kulüpler TFF ye yıl içinde devamlı para yatırıyor. Amatör kulüpler zaten zor durumda TFF nin bu paraya ihtiyacı yok. Antrenör seminerinde açıkladı İstanbulspor’dan eski takım arkadaşım İstanbul Medipol Başakşehir’in Teknik Direktörü Abdullah Avcı, liglerde durum bu. Ama TFF bihaber. Altyapılar yetersiz, tesisler yetersiz, maddi imkân yok. Arda Turan, Okan Buruk, Hakan Ünsal, Tanju Çolak, Rıdvan Dilmen, Saffet Sancaklı, Abdullah Ercan daha aklıma gelmeyen birçok yıldız amatör takım altyapılarından yetiştirilmeye başlanmıştı.

Adamına göre ceza veriliyor

Hazıroğlu, “Futbolcu üniversite maçında kırmızı kart görüyor. Hakem Amatör disiplin kuruluna söylüyor nüfuslu biri vasıtasıyla. Bizim Futbol Disiplin talimatında ilkokul, ortaöğretim, lise, üniversite, dernek ve şirketler arası maçlarda ceza verme yetkisi yok. Disiplin talimatı açık ve net. Kaale bile alınmaması lazım ama kurul çıkıyor ceza veriyor. Diyorum yarın amatör kümede olan olaylardan dolayı üniversiteler arası kurul ya da başka kurullar bizleri yargılarsa ne olacak adam demez mi sen benim turnuvamdaki oyuncuya ceza verdin bende senin ligindeki yönetici, hoca, futbolcu kim olursa olsun ceza veririm. Karar; arayan hatırlı kişiye göre mi verilir yoksa TFF Disiplin Talimatına göre mi? Zaten özel bir ilçenin takımlarına ceza verilmiyor diyorlar. Takip et diyorlar bakıyorum suç aynı ama özel ilçe takımının futbolcu ya da yöneticisi 1 maç diğeri en az 3 maç ceza veriliyor” dedi.

Gençlerin hakkı yenmemeli

Hazıroğlu, “Bu başlığı illaki yaptıkları doğru ve yararlı bir iş yapmışlardır, bunları da söylemeliyim düşüncesi ile belirttim ama ne kadar düşünsem de böyle bir şeye NE RASTLADIM NE DUYDUM. Varsa söylesinler onun için özür de dilemesini biliriz!

Çocuklarımıza, gençlerimize sorumluluğumuz var, hakları var bizim üzerimizde, iyi eğitemesek de çabaladık, elimizden geleni yaptık diyebilmeliyiz. Ama emeklerimizi bertaraf eden, engelleyen, adaletsiz, kayırmacı, koltuk sevdalısı yönetici ve idarecileri kendi içimizde barındırmamalı, yönetimde bulundurmamalı. Yine de iyi niyetimizle TFF ve İASKF yönetiminin doğru işler yapmasını, emekçi ve cefakâr kulüplere layık olmaları için çabalamalarını diliyorum. Bu kişiler düzelmeli, silkelenmeli adaletle yararlı işlere yönelmeli artık. Ama yapamayacaklarsa bırakmalılar. Çünkü bu saatten sonra sözde değil içten, sahici, gönülden sporu, sporcuyu, çocukları ve gençleri seven, geleceklerini ve eğitimlerini düşünen kişilerle yola çıkmalı. Çalışkan, üretken ve adil insanlar bulunmalı” diyerek tepkilerini bir bir sıraladı.

Bu haber 1390 kez okunmuştur


YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 3789
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:35.175.200.4)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...

Aramalar :

Diğer Haberler

Günün Sözü
Gazete Manşetleri
Gazete İstanbul Oku