Reklam
Reklam
Reklam
-
Profesyonellere var, Amatörlere yok

Profesyonellere var, Amatörlere yok


Eklenme Tarihi : 23-11-2016
Profesyonellere var, Amatörlere yok

Profesyonellere var, Amatörlere yok

Süper Lig ve 1. Lig’in yayın hakları 5 yıllığına 590 milyon dolar+KDV karşılığında yeniden Digiturk’e verilirken merak edilen konulardan biri bu paradan amatör kulüpleri kaynak aktarımının olup olmayacağıydı. Son gelişmeler gösteriyor ki amatörlerin kasasına bu ihaleden para girmeyecek. Spor Toto 2 ve 3. Liglere verilecek pay için ise henüz bir açıklama yapılmadı. Bu konuyla ilgili Spor Toto 2 ve 3. Lig Kulüpler Birliği yönetimi, Riva Tesislerinde yapılacak toplantı ile kendilerinin bu payın neresinde olacağını öğrenecek.

Spor Müdürlüğü’ne mi bağlanacak?
Bilindiği gibi TFF, önceki dönemde yayın ihalesi ücretinden yüzde 12 alıyor, Süper Lig Kulüpler Birliği bu payın düşürülmesini istiyordu. TFF Başkanı Yıldırım Demirören A Spor’da katıldığı bir canlı yayında, amatör kulüpleri aktardıkları rakamın Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından karşılanması durumunda yüzde 8’lik paydan vazgeçebileceklerini beyan etmişti. Nitekim dünkü ihale sonrasında yapılan açıklamada TFF payının yüzde 4’e düştüğü belirtildi. Bir diğer deyişle, Süper Lig kulüpleri istedi, TFF amatörlere verdiği paradan vazgeçti ve bu rakamı üsttekilere verdi. Bu da TFF’nin artık amatörlere kendi kasasından kaynak ayırmayacağı ve Spor Genel Müdürlüğü’nden destek alacağı şeklinde yorumlandı. Bu gelişme ayrıca ‘Amatör futbol, Spor Genel Müdürlüğü’ne mi bağlanacak?’ sorusunu da akıllara getirdi.
Tanrıyaşükür: Konuşmak için erken
Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız TFF İstanbul İl Temsilcisi ve İASKF Genel Sekreteri Ali Tanrıyaşükür henüz kesinleşen bir şey olmadığını ancak amatör futbolun TFF çatısından ayrılması gibi bir şeyin mümkün görmediğini dile getirdi. Tanrışyaşükür, “Şu anda net bir şey söylemek zor. Bildiğiniz gibi genel başkanımız Ali Düşmez aynı zamanda TFF yönetim kurulu üyesi, onun sayesinde amatörler yönetim kurulunda dile getiriliyor. Sayın Düşmez varken amatör futbolun TFF çatısından ayrılması gibi bir şeyin söz konusu olduğunu düşünmüyorum” dedi. Tanrıyaşükür, gelecekte amatör liglere nereden kaynak aktarımı olacağına dair bir şey söylemenin de şu noktada imkansız olduğunu belirterek, “Şu anda amatör maçlar TFF’nin aktardığı kaynak sayesinde oynanmaktadır. Hakem, saha, görevli ücretlerini TFF karşılamaktadır. Bu kaynağın yüzde 30-40 kadarı transfer ücretlerinden gelmekte. Bildiğiniz gibi federasyonumuz, önemli bir gelir kaynağı olmasına rağmen, transfer ücretlerini 750 TL’den 500 TL’ye kadar düşürdü. Kalanını TFF kendi kasasından finanse etmekte. Bundan sonra aynı şekilde kendi kasasından mı öder yoksa Spor Genel Müdürlüğü’nden mi gelir, konuşmak için erken” diye konuştu.

Bu haber 2866 kez okunmuştur


YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 5233
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:54.161.118.57)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...

Aramalar :

Diğer Haberler

Günün Sözü
Gazete Manşetleri
Gazete İstanbul Oku