Reklam
Reklam
Reklam
-
Yeni yılda yeni mumyalar, 2017 yılında da müze ücretsiz

Yeni yılda yeni mumyalar, 2017 yılında da müze ücretsiz


Eklenme Tarihi : 30-12-2016
Yeni yılda yeni mumyalar, 2017 yılında da müze ücretsiz

Yeni yılda yeni mumyalar, 2017 yılında da müze ücretsiz

Türkiye’de eşi benzeri olmayan deniz canlıları müzesi görenleri hayretler içinde bırakıyor. 2017 yılına girerken müzede; devasa büyüklükteki köpekbalıkları, vatoz ve orkinoslar başta olmak üzere mumyalanmış binlerce deniz canlısına yeni türler eklendi

Birbirinden ilginç deniz canlısının mumyalanarak sergilendiği Türkiye Deniz Canlıları Balıkçı Kenan Müzesi Beylikdüzü Yaşam Vadisi’ndeki merkezinde ücretsiz olarak ziyaret edilmeye devam ediyor. Müzeye 2016 yılı süresince çok sayıda yeni deniz canlısı mumyası da eklendi.

15 binden fazla deniz canlısı var

Çoğunluğunu Türkiye karasularında yakalanan deniz canlılarının oluşturduğu müzenin kurucusu İstanbul’un ünlü balıkçısı Kenan Balcı, 15 binden fazla deniz canlısı türünü büyük bir uğraşla mumyalayıp kalıcı bir eser haline getirdiklerini belirterek, “Yaklaşık 6 ay süren mumyalama işleminin ardından geçen yıl yakaladığımız vatoz, köpekbalıklarını da 2016 yılında diğer türlerin arasına dahil ettik. 2017 yılında da müzemizin kapıları herkese açık olacak. Özellikle öğrenme çağındaki çocuklarımız, şimdilerde ancak kitap, ansiklopedi ve belgesellerde görebilme imkanı bulduklara balık türlerini müzemizde yakından, dokunarak inceleyebiliyorlar” diye konuştu.  

Müze 2017 yılında da herkese ücretsiz

Türkiye Deniz Canlıları Balıkçı Kenan Müzesi’nin dünya genelinde bir ilk olduğuna dikkati çeken Balıkçı Kenan Balcı, “Otuz yıldan buyana büyük bir uğraş verdik. Müzede bulunan türler arasında kimi deniz canlısının yakalanma tarihi 20 yıl öncesine dayanırken, kimisi ise henüz Geçtiğimiz yıl yakalanan türler. Örneğin müzede sergilemekte olduğumuz bazı türleri denizlerimizde son beş yıldır görmek mümkün olmuyor. Bir çok nesli tükenen deniz canlısı var. Bunun bir nedeni de denizlerimizdeki kirlilik ve iklimsel değişiklikler” dedi. Kenan Balcı, müzede önümüzdeki tarihlerde bazı etkinliklere de imza atacaklarını belirterek, herkesin ücretsiz olarak müzeyi gezebileceğini söyledi.    

 

Bu haber 1412 kez okunmuşturHaber Resimleri

YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 10464
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:34.201.121.213)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...

Aramalar :

Diğer Haberler

Günün Sözü
Gazete Manşetleri
Gazete İstanbul Oku