Reklam
Reklam
Reklam
-
Dev Balıklar Marmara’da Yakalandı

Dev Balıklar Marmara’da Yakalandı


Eklenme Tarihi : 18-3-2018
Dev Balıklar Marmara’da Yakalandı

Dev Balıklar Marmara’da Yakalandı

Marmara Denizi açıklarında yakalanan 2 dev fener balığı görenleri şaşkına çevirdi.Normallerinden 20 kat daha büyük olan devasa fener balıkları ortalama 40 kilo. Bir müddet Yeşilvadi Balıkçı Kenan Tesisleri’ nde sergilenecek olan fener balıkları daha sonra mumyalanıp Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’nde yerini alacak.

Fener Balığının Dedesi

Normallerinden 20 kat daha büyük olan fener balıkları görenleri hayrete düşürüyor. Marmara Denizi açıklarında balıkçı ağlarına takılan fener balıkları toplamda 40 kilo ağırlığa sahip. İstanbul’un ünlü balıkçı Balıkçı Kenan Balcı devasa fener balığını Marmara Denizi’nin prensesi olarak adlandırdı. Denizde 10 kilometre hızla yüzebildiğini söyleyen Balıkçı Kenan Balcı, ’Gövdesi çok büyük kanat açıları çok küçük. El şeklinde kanatları olan bir balık. İri ve sık dişleri var. Ağız içinde ve dil üzerinde de bulunan çok sayıda dişleri var. Bu balığın ağzına giren bir balığın dışarıya çıkıp tekrar kurtulması mümkün değil. Fener’in dedesi bir balık’ şeklinde konuştu.

İlginç Avlanma Tekniği

Fener balığının çoğu insan tarafından bilinmeyen bir özelliğini de anlatan Balcı, ’Bunun gövdesi çok büyük kanat açıları ise çok küçük. Denizlerde hızlı değil. Bunun kanatları da el biçimindedir. Kendisini kuma veya yosunların içerisine gömer. Adını aldığı feneri de buradadır bu böyle fener gibi parlar. Parlayan et şeklinde olan fenerini balıklar yemeye gelince hemen ağzını açar ve o balığı da yutar. Bunun avlanma şekli de budur. Bazı balıklar vardır 150 kilometre hızla yüzer. Bu da 10 kilometre 5 kilometre hızla yüzüyor. Bu balık 21 kilo ağırlığında normal boyutunun 11-12 katı büyüklüğünde’ diye konuştu.

Büyük İlgi Görüyor

Fener balığını görenlerin büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Kenan Balcı, hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenlerin sıraya girdiğini söyledi. Dev balığın mumyalandıktan sonra Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’nde sergileneceğini söyleyen Balcı, “Normal bir fener balığının tam 20 katı büyüklükte. 2 gün sergiledikten sonra bu devasa balıkların etini müşterilerimize ikram edeceğiz omurgasını ve kafasının da mumyalayıp Türkiye’nin ilk ve tek Deniz Canlıları müzemizde sergileyeceğiz’ dedi.

Bu haber 1009 kez okunmuştur


YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 2961
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:54.81.220.239)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...

Aramalar :

Diğer Haberler

Günün Sözü
Gazete Manşetleri
Gazete İstanbul Oku