Reklam
Reklam
Reklam
-
İmparaTOROS ile çok özel

İmparaTOROS ile çok özel


Eklenme Tarihi : 20-12-2018
İmparaTOROS ile çok özel

İmparaTOROS ile çok özel

Spor Toto BAL, Bölgesel Amatör Lig 11.Grupta Edirnespor’un başına geçtikten sonra takımı adeta şaha kaldıran, ligde çıktığı son 7 maçın 6’sını kazanarak takımı şampiyonluk potasına sokan Adnan Toros uzun süren sessizliğini www.keskinbakis.com ve www.istanbulamator.com Web siteleri editörleri İbrahim Keskin ve İskender Kordu ile yaptığı söyleşi ile bozdu. Serhat şehri Edirne’de kısa süre içinde kendini kabul ettiren, ekibiyle birlikte Edirnespor’u adeta küllerinden doğuran Toros, sarı-kırmızılıları güçlü İstanbul takımları arasında 3.Lig için en büyük adaylarından biri haline getirerek kısa sürede rüştünü ispatladı. Taraftarların da sevgilisi haline gelen Toros yönetimin de gözbebeği haline geldi. Her maçtan önce tribünlere çağırarak Toros için özel olarak besteledikleri tezahüratları okuyan taraftarların tecrübeli teknik adama özel bir sevgi besledikleri belirtildi. Düşük ve kısıtlı bir bütçe ile çalışan Toros’un Edirnespor’daki başarıya giden öyküsünü kendi ağzından dinledik. Edirne ile İstanbul arasında mekik dokuyan Toros’u Büyükçekmece’de özel olarak ağırladık. Oldukça samimi bir havada gerçekleşen röportajımızda Toros, dobra dobra konuştu. Yaklaşık olarak 2 buçuk saat süren röportajımız sırasında aramızda kalmak kaydıyla da birçok paylaşımlarımız oldu Toros’la. Daha önce görev yaptığı Güzelcespor, Yenibosnaspor, Halide Edip Adıvarspor ve Sırbistan 2.Lig takımı FK Çukrovski’de sayısız başarıya imza atan deneyimli Teknik sorumlu Adnan Toros’la Edirnespor günlerini konuştuk. Şimdi sizi Adnan Toros’la yaptığımız ve zevkle okuyacağınıza inandığımız röportajla baş başa bırakıyoruz.

 “Ya Tam Yaparım Ya Hiç Yapmam”

Keskin ve Kordu: Son olarak Halide Edip Adıvar’ı 3.Lige taşıdıktan sonra sizi uzun süre bir takımın başında göremedik. Sezon başında bir çok resmi teklif almanıza rağmen neden tercihiniz Edirnespor oldu? Edirnespor’a gelirken hiç tereddüt yaşadınız mı?

Adnan Toros: Göremediniz çünkü Sırbistan FK Çukrovski takımını 3.ligden 2.Lige çıkardım. O yüzden göremediniz. Bir sene süren UEFA A kursu sürecinde hiçbir takım almadım. O yüzden 3.Ligden, 2.Ligden ve BAL Ligi takımlarından teklif almama rağmen yurt dışında hem kurs hem çalışmayı ön planda tutarak hareket ettim. Herşeyden önemlisi 3.Lige çıkardığım Halide Edip Adıvar’ın değerli başkanı Sedat Başkan 5 yıllık mukavele önüme sunmaları benim için anlatılmaz bir duygudur. Ben işlerimi öyle yarım yapamalak yapmayı sevmiyorum. Ya tam yaparım ya hiç yapmam.

“Eğer Amacınız Yoksa Hedefiniz Yoktur”

Keskin ve Kordu: Türkiye’de özelikle profesyonel liglerde başarısız olan hocaların kulüp kulüp dolaştığını, tüm başarısızlıklarına rağmen takım bulduklarına tanık oluyoruz. Siz ise 3.Lige takım çıkarmanıza rağmen gerekli değeri gördüğünüzü düşünüyor musunuz?

Adnan Toros: Bu tamamen yönetimle ilgili bir özel husustur. Değerli olan insanlar değerli insanlarla çalışır. Eğer amacınız yoksa hedefiniz yoktur. Hangi kategoride takım çalıştırırsam çalıştırayım hep profesyonelce çalıştım. Herhangi bir siyasi, politik malzeme olarak ne kendimi sundum ne de sunulmasına müsaade ettim. Türk futbolu çok hazin bir noktadadır. Bugün değiştirmek için gerekli hamleler yapılmış olsa dahi 10 sene sonra bunun meyvelerini görebilirsiniz. Futbol güç olduğu kadar güzel bir oyundur. Bunun için iyi bir çalışma strateji ve planlama gerekir. Bunun için iyi bir yönetim, yönetimin inandığı teknik heyet ve teknik heyetin inandığı futbolculardan kurulu sistem olması şarttır. Ama maalesef ki her kulüp yöneticisi bu düşünceleri paylaşamadığından dolayı sistemde her zaman kopukluk ve bunun sonucunda da başarısızlık gelmektedir.

“Yönetim, Taraftar Ve Belediye Başkanı Bir Bütün Olduk”

Keskin ve Kordu: Neden İstanbul değil de Edirne. Edirne’de sizi ne cezbetti. Sizi oraya çeken cazibe noktası ne oldu?

Adnan Toros: En önemli nokta çok iyi bir yönetimin olması. Ve çok iyi bir taraftar kitlesinin olması. Tabi bunların en başında belediye takımı olduğu için sayın Belediye Başkanımız Recep Gürkan Bey’in spora bakış açısının çok olumlu olması ve yönetimle beraber iyi bir ekip oluşturmamızdan kaynaklanmaktadır.

“Söylediğim Noktalara Geldik”

 Keskin ve Kordu: Göreve gelirken sezon başında çalıştırmadığınız, birlikte kamp dönemi geçirmediğiniz, transferlerini de kendinizin gerçekleştirmediğiniz bir takımın başına geçmek bir teknik direktör için her zaman risktir. Siz bu riski nasıl altından kalkarak Edirnespor’u şampiyonluğun en ciddi adayı noktasına kadar getirdiniz?

Adnan Toros: Bugüne kadar ilk kez prensiplerimin dışında hareket ettim. Sezon ortası takım almak. Fakat yukarıda bahsettiğim gibi belediye başkanım ve yönetimin bu konuda desteği ölçülemez. Futbolcu kardeşlerimizle yaptığımız toplantıda bana inanmalarını ve bunun sonucunda istenilen başarının geleceğini açıkladım. Onlar da bana inandılar. Onlar da bana yönetim gibi inandılar. Çalışmalara başlayınca sözlerimin inandırıcı ve gerçek olduğunu gördüler. Ve bu surette de söylediğim noktalara geldik. İnanmak başarmanın yarısıdır sözünün ne kadar gerçek olduğunu Edirnespor’da hep birlikte ortaya koyduk. Tabi burada en büyük destek gücü hakkını ödeyemeyeceğim taraftarlarımız ve Edirne halkıdır.

“Zirvede Kalmak Daha Da Zordur”

Keskin ve Kordu: Daha Çalıştığınız Güzelcespor’da, Yenibosnaspor’da, Halide Edip Adıvar’da ve FK Çukrovski’de isminiz hep şampiyonluklarla anıldı. Sayısız şampiyonluklara imza attınız. Bir çok teknik direktörün rüyası olan ancak başaramadığı 3.Lig başarısını da eklediniz kariyerinize. Kariyerinizin zirvesine çıktığını düşünüyor musunuz?

Adnan Toros: Yapı itibariyle yaptığım her işte hem zirveye çıktım hem de başarılı oldum. Zirveye çıkmak zordur zirvede kalmak daha zordur. Tabi ekip çalışması yaptığımız için iyi bir stratejik planlama gerekmektedir. Ve bilgiyi devamlı yenilemekten ileri gelir. Futbol çalışmalarında iyi bir sentez ve gözlemleme yeteneğimin olduğunu düşünüyorum. Ve sırf sahada değil sahanın dışında geçirdiğim zamanlarda da hep işimle ilgili çalışmalarım devam etmektedir. Hatayı ne kadar aza indirebilmenin çalışmasını yaparım. Ve buna göre ertesi günkü çalışmalarımı ona göre programlarım. İşin doğrusu hem sahada hem de sahanın dışında dersimi iyi çalışırım. Uygulamaya koyduğum işlerde yapabilirlik ön plandadır. Buna göre planlamalarımı yaparım. Bugüne kadar hep başarılı ve zirvede yerini korumuş hocalarımız Mehmet Çelik, Alex Ferguson, Mourinho, Saccci ve Köln Akademisi hocalarım, eğitmenlerimle yapmış olduğum çalışmalar da gelişimimde büyük rol oynamıştır.

“Ben Hiç Hayallerle Yaşamam”

Keskin ve Kordu: Edirnespor’la ilgili bir hayaliniz var mı?

Adnan Toros: Ben hiç hayallerle yaşamam. Önce amacım Edirnespor’u 3.Lige çıkarmaktır. Yönetim isterse 2.Lige de çıkarabilirim. Bu tamamen yönetimin takdir hakkına kalmıştır. Her zaman söylediğim gibi kulüp yönetimlerinin üzerinde Allah’tan başka kimse yoktur.

“Premier Lig Takımı Dahi Çalıştırabilirim”

Keskin ve Kordu: İsminiz sezon başında Tepecikspor için de geçti. Zaman zaman Çatalcaspor ve Silivripor’da da Adnan Toros seslerini hep duyduk. Hatta bir ara Yenibosnaspor’da takımı namağlup şampiyon yaptığınız zaman da Fenerbahçe tribünlerinden ‘Adnan hoca gelecek, dertler bitecek’ tezahuratları da kulağımıza kadar geldi. Peki sizi bir gün bu takımların başında görecek miyiz?

 Adnan Toros: Yaptıklarımın yapacaklarımın teminatıdır. Şu anki bilgi ve tecrübe birikimlerimle çok rahat Premier Lig takımları dahil hiç zorlanmadan çalıştırabilmenin inancındayım. Bunu mübalağa olsun diye söylemiyorum. Benim çalışmalarımı gören benim söylemek istediklerimi çok iyi anlar. Ancak çalışmalarımı görmeleri gerekir.

“Ben Diğer Hocalar Gibi Değilim”

Keskin ve Kordu: Bu kadar şampiyonluklar yaşamış ve yaşatmış, 3.Lige takım çıkarmış bir hoca olarak bugüne kadar üst liglerden gelen teklifleri neden değerlendirmek istemediniz?

Adnan Toros: Benim takımım, benim yönetimle anlaşamam önemli ama yönetimin uygulamasının ne olacağını bilmeden anlaşmam yapmam. Örnek; yönetim benimle anlaştı. Oyuncularla anlaştı. Ama anlaştıktan sonra futbolcuların mali vecibelerini yerine getiremedi. Ben diğer hocalar gibi değilim ki. Ben nasıl olsa paramı aldım, diğerlerinden bana ne düşüncesinde hiçbir zaman için olmadığımdan dolayı çoğu yönetimlere ters gelen bir hoca olmuşumdur.

“Şu Anda Edidnespor’un Başarısına Odaklamış Bulunmaktayım”

Keskin ve Kordu: Bizim yaptığımız istihbarata göre Sırbistan’da şampiyon yaptığınız kulübün başkanının Türkiye’deki yakın çevresinden ‘Ne yapın edin Adnan Toros’u geri getirin’ diye bir duyum aldık. Doğruluk derecesi nedir? Bu duyumlar sizin kulağınıza kadar geldi mi?

Adnan Toros: Ben her zaman doğruyu söyledim. Söylemeye de devam edeceğim. Evet geldi. Hatta Başkan maçlara dahi benim zamanımdaki gibi sürekli gitmiyormuş Adnan Hoca zamanındaki heyecan yok diye. Tabi ki şu anda Edirnespor’un başarısına odaklanmış bulunmaktayım. Sezon bitiminde her türlü görüşmeye açık olacağımdan dolayı bu tür değerlendirmeleri de, teklifleri de o zaman değerlendireceğim. Kendisine de bunu aynı şekilde paylaştım. Ama hala da kabul etmiyor. ‘Ne yap ne et gel’ diyor.

“İyi Ki Sizin Gibi İnsanlar Var”

Keskin ve Kordu: Sayın Toros bizlere değerli vaktinizi ayırıp Edirne’den röportaj için buraya kadar geldiğiniz için teşekkür ediyoruz.

Adnan Toros: Özellikle ben teşekkür ediyorum. Öncelikle çok güzel bir kahvaltı ikram ettiniz. Muhteşemdi. Yıllarca futbolun gerçeği amatör spora bıkmadan, usanmadan ve de karşılıksız olarak vermiş olduğunuz hizmetlerinizden dolayı her zaman olduğu gibi sonsuz teşekkür ederim. Az da olsa iyi ki sizin gibi insanlar var. İnşallah devre arası kampında da görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.

Röportaj: İbrahim KESKİN & İskender KORDU  

 

Bu haber 277 kez okunmuştur


YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 10481
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:54.172.234.236)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...

Aramalar :

Diğer Haberler

Günün Sözü
Gazete Manşetleri
Gazete İstanbul Oku